مراکز نگهداری معلولان و سالمندان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند/ تکذیب اخراج معلولان ذهنی و حرکتی

معاون امور توان‌بخشی سازمان بهزیستی کشور گفت:مراکز نگهداری سالمندان و معلولین ذهنی و حرکتی که غالباً با بیماری‌های زمینه‌ای هم دست‌به‌گریبان هستند،باید به‌دقت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مقابله‌ای را در اولویت قرار دهند.

محمد نفریه در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه گروه اجتماعی خبرگزاری آنا با رد موضوع اخراج معلولان ذهنی و حرکتی و سالمندان از مراکز نگهداری سازمان بهزیستی گفت: ما برای پذیرش مدد جویان پروتکل‌های بهداشتی داریم  و در ابتدای شیوع کرونا به بسیاری از خانواده‌ها پیشنهاد دادیم تا مددجویانشان را به مرخصی نبرند و درصورتی‌که قصد دارند این عزیزان را به مرخصی ببرند تا پایان شرایط شیوع کرونا و بازگشت شرایط به حالت عادی آن‌ها را در کنار خود نگهداری کنند چراکه بازگشت این افراد می‌توانست موجب انتقال کرونا به مراکز نگهداری شود.

وی با اشاره به اینکه مراکز سازمان بهزیستی جزء مراکز با ریسک بالا ازنظر احتمال شیوع کرونا و تبعات انتشار این بیماری هستند افزود: پیشگیری از شیوع این بیماری منحوس در بین سالمندان و معلولان ذهنی و حرکتی که در مراکز نگهداری می‌شوند با توجه به شرایط این افراد و آسیب‌پذیر بودن آن‌ها، کار بسیار دشواری است و نبایستی با پذیرش یک نفر این خطر را برای بقیه ایجاد کرد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور توضیح داد: برخی مددجویان به مرخصی رفتند و تا مدتی پذیرش آن‌ها انجام نمی‌شد اما در پروتکلی که ابلاغ‌شده اعلام شده است که اگر مرکز نگهداری، خودش محلی برای قرنطینه افراد بازگشته از مرخصی دارد، آن‌ها را پذیرفته و پس از ۱۴ روز نگهداری در قرنطینه و اطمینان از عدم ابتلای آن‌ها به کرونا، این افراد به محیط اصلی مرکز نگهداری منتقل شوند.

وی تأکید کرد: به‌این‌ترتیب بعضی از افراد مشکوک تشخیص داده می‌شوند و دوره نقاهت را نگذرانده‌اند و در این موارد خانواده باید این افراد را تا ۱۴ روز نگهداری کند و سپس درصورتی‌که منفی شدن PCR  و تست و آزمایش‌های مربوطه در مرکز نگهداری هم به مدت ۱۴ روز قرنطینه می‌شود و درنهایت به محل اصلی نگهداری منتقل می‌شود.

نفریه یادآور شد: اگر موردی از عدم پذیرش گزارش‌شده تنها در این موارد بوده است که مطرح شد و خانواده‌هایی بوده‌اند که مدت یکی دو ماه افراد را برده و حالا در بازگرداندن مددجویان باید دستورالعمل را رعایت کنند که شاید برای برخی از آن‌ها دشواری ایجادشده باشد.

وی تأکید کرد: البته از ابتدای شیوع موارد اورژانسی و مواردی که دادستان‌های محترم دستور می‌دادند را پذیرش می‌کردیم و در حال حاضر هم با توجه به شرایط شیوع کرونا در کشور لازم است دستورالعمل‌ها به‌دقت بررسی و انجام شود تا خدای‌نکرده شرایط انتقال بیماری از بیرون مراکز به داخل آن‌ها ایجاد نشود و اینکه توقع داشته باشیم خانواده‌ها هر زمان که خواستند مددجو را به بیرون برده و در زمانی دیگر بخواهند بدون رعایت دستورالعمل به مرکز برگردانند ریسک ابتلای دیگر مددجویان و کادر مراکز را افزایش می‌دهد و برآوردن این خواسته بدون طی روند مربوطه امکان‌پذیر نیست.

معاون سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه کرونا پیچیدگی‌های خودش را در تشخیص دارد گفت: ما موردی را در یکی از مراکز داشته‌ایم که مددجویی از مرخصی بازگشته و تست PCR وی منفی شده اما سه روز بعد علائم مثبت کرونا بروز داده و به بیمارستان منتقل‌شده و در این مورد ۱۹ نفر دیگر از این مرکز مبتلا به کرونا شده‌اند پس می‌بینیم ریسک بسیار بالایی در مورد بازگشت مددجویان به مراکز نگهداری وجود دارد.

وی افزود: پیشگیری در مقابله با همه‌گیری ارجح به درمان است و در مورد کرونا مراکز نگهداری در مورد سالمندان و معلولین ذهنی و حرکتی که غالباً با بیماری‌های زمینه‌ای هم دست‌به‌گریبان هستند باید به‌دقت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مقابله‌ای را در اولویت قرار دهند.

فضای سبز مؤسسه جان دوباره گرفت

به گزارش یاران مهربانی، طبق روال هرساله، در فصل بهار فضای سبز مؤسسه نیز گلکاری شده و جان دوباره ای می گیرد تا امسال هم با جلوه نمایی زیبایی های خود که از اندکی از زیبایی های پرودگار را به نمایش می گذارد، آرامشی برای مددجویان مؤسسه باشد که فعلاً به جهت جلوگیری از شیوع کرونا در مؤسسه، از بازدید با خیرین مهربان محروم شده اند.

خیرین گرامی می توانند جهت دلجویی از مددجویان با روابط عمومی مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران به شماره ۲۲۶۷۶۰۷۳ تماس بگیرند.

 

جلسه شورای اداری فروردین ماه برگزار نخواهد شد

به گزارش یاران مهربانی، روابط عمومی مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران اعلام کرد که جلسه شورای اداری فروردین ماه ۱۳۹۹ این مؤسسه به جهت حفظ فاصله گذاری اجتماعی برگزار نخواهد شد.

اقدامات پیشگیرانه مؤسسه پس از شیوع کرونا

به گزارش یاران مهربانی، مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران پس از شیوع کروناویروس جدید اقداماتی را در راستای پیشگیری از ابتلا و گسترش آن در این مرکز انجام داده است که شامل موارد زیر است:

 

در حوزه پرستاری:

۱- ایجاد ایستگاه ضدعفونی مراجعین و پرسنل در ورودی مؤسسه

۲- ضدعفونی روزانه محوطه و سطوح داخلی مؤسسه

۳- الزام استفاده از ماسک برای کلیه پرسنل از بدو ورود به مؤسسه

۴- ضدعفونی مداوم دست های مددجویان پس از شستشو و قبل از هر وعده و میان وعده غذایی

۵- اندازه گیری مداوم دمای بدن مراجعین، پرسنل و مددجویان و ثبت آنها در فرم مربوطه

۶- خرید اقلام بهداشتی شامل ماسک، دستکش، انواع ضدعفونی کننده ها و دستگاه تب سنج دیجیتال

۷- آماده سازی اتاق ایزوله به همراه وسایل مورد نیاز

۸- نظارت دقیق بر بهداشت فردی مددجویان

۹- اشعه گذاری روزانه در بخش ها، دستشویی ها، حمام، رختشویخانه و انبار لباس در دو نوبت

۱۰- نظارت بر شستشوی البسه و ملحفه با درجه حرارت بالا

۱۱- تجویز ویتامین های خوراکی برای مددجویان با مشورت پزشک مرکز

۱۲- آموزش به مراقبین درباره راعایت نکات بهداشتی مرتبط با کروناویروس جدید

 

در حوزه مددکاری:

۱- ترخیص موقت تعدادی از مددجویان واجد شرایط نگهداری در منزل (حدود دو سوم کل مددجویان)

۲- هماهنگی با بهزیستی در راستای ترخیص موقت مددجویان

۳- اطلاع به خانواده ها درباره ممنوعیت موقت ملاقات با مددجویان ساکن مؤسسه

 

در حوزه روانشناسی: 

۱- مدیریت استرس و ایجاد امنیت روانی و تأکید بر تمهیدات مطلوب در مورد شرایط موجود (شیوع کروناویروس جدید) در مؤسسه

۲- مشاوره به افراد اعم از پرسنل، خانواده ها و مددجویان در جهت کاهش حجم شدید از نگرانی ها و سوق به سمت امیدواری و بهبود شرایط موجود با رعایت موارد بهداشتی

۳- همکاری با واحد مددکاری در جهت اقناع خانواده ها و ترخیص مددجویانی که خانواده آنها شرایط نگهداری در منزل را دارا می باشند، با هدف کاهش خطرات احتمالی و همه گیری در مرکز

۴- همکاری با واحد آموزشی درباره تعیین سطح هریک از مددجویان ( با توجه به بهره هوشی) جهت آموزش مؤثر موارد بهداشتی به مددجویان

۵- همکاری با واحد روابط عمومی در چاپ برخی بروشورهای آموزشی بهداشتی ویژه معلولین ذهنی (به صورت بصری)

 

در حوزه آموزش:

۱- آموزش بهداشت فردی به مددجویان (شامل شستشوی دقیق و مداوم دست ها با مایع دستشویی، رعایت فاصله با دیگران، مراقبت از بینی و دهان در هنگام عطسه و سرفه و …)

۲- آگاه سازی مددجویان درباره علائم بیماری کووید ۱۹ و گزارش به مراقبین در صورت مشاهده علائم در دوستان خود

۳- همکاری با واحد روانشناسی درباره مدیریت استرس مددجویان

۴- ایجاد محیطی شاد جهت سرگرم سازی مددجویان مقیم مؤسسه

 

در حوزه امور غذایی:

۱- جلوگیری از قبول غذاهای نذری پخته شده

۲- ضدعفونی و شستشوی روزانه و مداوم آشپزخانه

۳- ضدعفونی روزانه ظروف

۴- نظارت مداوم بر بهداشت فردی پرسنل آشپزخانه

۵- آموزش به پرسنل آشپزخانه جهت رعایت موارد بهداشتی در هنگام طبخ غذا (مرتبط با کروناویروس جدید)

۶- نظارت بر پخش بهداشتی غذا

 

در حوزه روابط عمومی:

۱- تهیه و نصب جزوات و پوسترهای آموزشی درباره کروناویروس جدید و راهکارهای پیشگیری از ابتلا به آن بر تابلوهای اعلانات مؤسسه

۲- هماهنگی با سرکار خانم دکتر رباب انبیایی متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی جهت آموزش پرسنل درباره بیماری کووید۱۹

۳- بروزرسانی پرسنل درباره آخرین اخبار معتبر مربوط به بیماری کووید۱۹ درکشور

۴- جلوگیری از حضور خیرین در مؤسسه تا زمان شیوع کروناویروس در کشور

برگزاری جلسات توجیهی درباره کروناویروس جدید به پرسنل مؤسسه

به گزارش یاران مهربانی صبح روز گذشته (یکشنبه) به همت واحد روابط عمومی و واحد پرستاری مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران، جلسه آموزشی با موضوع راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا توسط سرکار خانم دکتر رباب انبیائی متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی در محوطه مؤسسه برگزار شد و پرسنل این مجموعه آموزش های لازم درباره پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا را دریافت کردند.

شورای اداری اسفندماه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران، جلسه اسفندماه شورای اداری این مؤسسه صبح چهارشنبه با محوریت بیماری کرونا و با هدف ارائه راهکارهای پیشگیری، درمان و قرنطینه برگزار شد.

مسئولین پرستاری، بهداشت، تغذیه، آموزش، روانشناسی، روابط عمومی، مددکاری و انبار در این جلسه حضور داشتند.

سفر مددجویان به مشهد مقدس به همت آستان قدس رضوی + گزارش تصویری

به گزارش یاران مهربانی تعداد ۳۵ نفر از مددجویان مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران به همراه ۱۲ نفر از پرسنل مؤسسه، به همت آستان قدس رضوی منطقه ۳ شهر تهران، میهمان خورشید هشتم ولایت، حضرت امام رضا (علیه السلام) بودند.

این سفر که به مدت سه روز ( از ابتدای روز یکشنبه مورخ ۹۸/۱۱/۲۷ لغایت پایان روز سه شنبه ۹۸/۱۱/۲۹) انجام شد، موجب خوشحالی و دلروشنی مددجویان این مؤسسه شد.

مددجویان در طول مدت سفر در زائرشهر آستان قدس رضوی ساکن بودند و هر سه وعده غذای اصلی را میهمان آستان قدس رضوی بودند. توانخواهان در طول مدت سفر خود علاوه بر زیارت امام هشتم به زیارت خواجه اباصلت (از یاران با وفای امام رضا) نیز رفتند.

روابط عمومی مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران، مراتب قدردانی خود را از مسئولین آستان قدس رضوی استان تهران بویژه منطقه ۳ اعلام می نماید.

ویدئویی از زیارت مددجویان مؤسسه از ضریح متبارک امام هشتم:

برگزاری مسابقه دوومیدانی پرسنل در مؤسسه

به گزارش یاران مهربانی، به همت واحد تربیت بدنی مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران، اولین دوره مسابقات ورزشی ویژه پرسنل روز گذشته (شنبه) در این مجموعه برگزار شد.

این مسابقه که به صورت دوی ۵۴۰ متر و با هدف افزایش انگیزه و روحیه ورزشی و سنجش آمادگی جسمانی بین پرسنل مؤسسه با تعداد ۱۳ شرکت کننده برگزار شد و در پایان با حضور مدیریت و معاونت مرکز به نفرات اول تا چهارم جوایز و لوح تقدیری به رسم یادبود اهدا گردید.

اسامی نفرات برتر این رقابت به شرح زیر است:

۱- محمد ابراهیمی (نفر اول)

۲- مهدی محمدی (نفر دوم)

۳- آزاد توپچی (نفر سوم)

۴- علی اصغر دستورانی (نفر چهارم)

لازم به ذکر است که رضا درینی مسئول واحد تربیت بدنی مؤسسه به صورت افتخاری در این مسابقه شرکت و مقام دوم را در بین شرکت کنندگان کسب کرد که به نفع سایر همکاران از دریافت عنوان و جوایز انصراف داد.

همچنین در ابتدای این مسابقه تعدادی از توانخواهان با هدف روحیه بخشی به یکی از مددجویان مبتلا به سرطان، به همراه مربی تربیت بدنی و معاونت مؤسسه به صورت نمادین در مسیر مسابقه دویدند.

 

حضور عوامل ناحیه ۷ شهرداری منطقه یک تهران در مؤسسه

به گزارش یاران مهربانی، آقایان قنبری (مدیر اداره اجتماعی و فرهنگی ناحیه ۷)، مقدسی (مدیر محله قیطریه) و خانم ها فخرایی (کارشناس اداره خدمات اجتماعی منطقه۱) و کاویانی (کارشناس ورزش و اداره خدمات اجتماعی ناحیه ۷) از مسئولین شهرداری منطقه یک تهران بودند که روز شنبه مورخ ۱۹ بهمن ماه به مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران آمدند تا ضمن دلجویی از مددجویان، قول همکاری بیشتر شهرداری ناحیه را در برنامه های ورزشی و اجتماعی آینده به این مؤسسه اعلام کنند.

در این رابطه محبوبه کاویانی، کارشناس ورزش و اداره خدمات اجتماعی ناحیه هفت منطقه یک تهران، در گفتگو با یاران مهربانی با ابراز خوشحالی از حضور در مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران اظهار داشت: یکی از اهداف ما برای حضور در این مؤسسه ترویج کار داوطلبانه در بین شهروندان، به خصوص در شبکه های اجتماعی است. به این شکل که من به عنوان یک شهروند از خودم بپرسم در حد توان خودم چه کاری می توانم انجام دهم که حال مددجویان بهتر از زمانی باشد که من داوطلب نبوده ام. امروز ما با حضور در مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران توانستیم فرصت های فرهنگی و ورزشی بسیاری را شناسایی کنیم تا با کمک نیروهای حرفه ای این مرکز توانبخشی، جامه عمل به آنها بپوشانیم. به عنوان مثال در موضوع ایستگاه های ورزشی صبحگاهی و موضوع کارآفرینی و رفاه اجتماعی از طریق برگزاری بازارچه ها و نمایشگاه ها می توانیم ظرفیت خوبی را هم برای مددجویان و هم شهروندان ناحیه ایجاد کنیم.

وی در پایان با تأکید بر اینکه بناست حضور مستمر و فعال در مراکز توانبخشی داشته باشیم، تصریح کرد: در نظر داریم کیفیت برنامه های مشترک را به جایی برسانیم که خود مددجویان تقاضای برگزاری آنها را داشته باشند و امیدواریم که در این راه موفق باشیم.

مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران در خیابان شریعتی بالاتر از پل صدر واقع شده است و به صورت شبانه روزی از حدود صد و پنجاه معلول ذهنی- جسمی ،با ارائه خدمات حرفه ای مراقبت می نماید.

نحوه برخورد صحیح با معلولین ذهنی

 • پیشنهاد کمک خود را مؤدبانه و صبورانه به مددجویان مطرح کرده و تا زمان پذیرش آن صبر کنیم. در مورد شیوه کمک حتماً به توضیحات فرد گوش کرده و یا در صورت نیاز از او سؤال نمائیم.
 • هنگامی که قصد برگزاری یک قرار ملاقات با آنها را داریم حتی الامکان در آن ملاقات حاضر شویم و اگر در این زمینه مانعی وجود داشت که قابل رفع نیست، پیش از نیامدن حتماً به آنها اطلاع دهیم. وعده ای ندهیم که به آن عمل نکنیم، برخی از آنها عملکرد و سخنان را به سادگی فراموش نمی کنند و این می تواند باعث دلمشغولی آنها شود.
 • نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که به مددجویان احترام گذاشته و برخوردی محترمانه با آنها داشته باشیم؛ زیرا آنها رفتار شما را درک می کنند.
 • در هنگام برخورد با افراد کم توان، به توانمندی های آنها نیز بیشتر توجه کنیم تا سبب بالا رفتن عزت نفس در آنها شویم.
 • افراد دارای معلولیت، در برخی موارد به دلیل عوارض ناشی از معلولیتشان ( استفاده از داروها، عوارض جانبی داروها و …) به نوعی خواب آلودگی، اختلال در قدرت تفکر و تکلم و … مواجه می شوند که ضروری است شرایط آنها را درک کرده و برخورد مناسبی با آنها داشته باشیم.
 • در نظر داشته باشیم که فرد دارای معلولیت ممکن است برای انجام کار و یا بیان مسأله ای نیاز به زمان بیشتری نسبت به افراد غیرمعلول داشته باشد؛ لذا هنگامی که مددجو به سؤالات مطرح شده پاسخ می دهد، تمرکز و توجه لازم را به سخنان او داشته باشیم. به او فرصت دهیم تا آنچه را در ذهن دارد، بیان کند یا نشان دهد.
 • دست دادن همیشه راه آغاز یک مکالمه نیست، از تماس جسمی با معلولین حتی الامکان پرهیز کنید؛ چراکه اخیارات برقراری تماس جسمی را بدون اینکه متوجه باشیم به آنها می دهیم و در صورت دعوت آنها به اجتناب از این رفتار، از دستورات شما تبعیت نخواهند کرد. بدون دست دادن و با نشان دادن چهره ای خندان و شاداب نیز می توان در برقراری ارتباط سازنده و دوستانه موفق بود.
 • هرگز تظاهر نکنیم که آنچه مددجو می گوید را درک کرده ایم، بلکه از او بخواهیم حرف خود را تکرار کند و اگر مجدداً متوجه نشدیم، او را مجبور نکنیم که سریعتر بیان کند. بهتر است در این شرایط از مربیان کمک بگیریم.
 • در صحبت با افرادی که اختلال تکلّم دارند، توجه داشته و صبور باشیم و برای تکمیل کلام و تفکر فرد، به او فرصت کافی دهیم. سعی در پایان دادن به صحبت های او نداشته باشیم و مجبورش نکنیم سریعتر حرف بزند. چنانچه متوجه نشدیم، از او بخواهیم کلام خود را تکرار کند و آنچه شنیده ایم را برایش بیان کنیم تا دریابد که گفته وی را به درستی درک کرده ایم یا نه؟
 • ساده ارتباط برقرار کنیم و عبارات و سؤالات خود را به روشنی و با زبانی ساده و روان بیان کنیم.
 • ویلچر مددجویان را تا زمانی که خود او از شما نخواسته، حرکت ندهیم یا نگه نداریم ، چراکه صندلی چرخ دار، بخشی از فضای شخصی صاحب آن محسوب می شود.
 • تمامی خواسته های آنها را براورده نکنیم و یک ارتباط قانونمند با مددجویان داشته باشیم تا از رفتار و توجه بیش از حد ما سوء استفاده نکنند. محبت و توجه بیش از حد (به ویژه جنس مخالف) باعث ایجاد وابستگی می شود و در صورتی که بخواهیم از آنها فاصله بگیریم از نظر عاطفی آسیب می بینند.
 • معلولیت ذهنی ناقض نیاز جنسی نیست، چراکه اکثر این افراد از نظر تمایلات جنسی مانند همسالان سالم خود هستند. توصیه می شود از رفتارهای خارج عرف خودداری کنیم زیرا می تواند باعث اختلال در نظم روانی و رفتاری فرد شود.

زینب جعفری

مسئول واحد روانشناسی

مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران