نحوه برخورد صحیح با معلولین ذهنی

 • پیشنهاد کمک خود را مؤدبانه و صبورانه به مددجویان مطرح کرده و تا زمان پذیرش آن صبر کنیم. در مورد شیوه کمک حتماً به توضیحات فرد گوش کرده و یا در صورت نیاز از او سؤال نمائیم.
 • هنگامی که قصد برگزاری یک قرار ملاقات با آنها را داریم حتی الامکان در آن ملاقات حاضر شویم و اگر در این زمینه مانعی وجود داشت که قابل رفع نیست، پیش از نیامدن حتماً به آنها اطلاع دهیم. وعده ای ندهیم که به آن عمل نکنیم، برخی از آنها عملکرد و سخنان را به سادگی فراموش نمی کنند و این می تواند باعث دلمشغولی آنها شود.
 • نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که به مددجویان احترام گذاشته و برخوردی محترمانه با آنها داشته باشیم؛ زیرا آنها رفتار شما را درک می کنند.
 • در هنگام برخورد با افراد کم توان، به توانمندی های آنها نیز بیشتر توجه کنیم تا سبب بالا رفتن عزت نفس در آنها شویم.
 • افراد دارای معلولیت، در برخی موارد به دلیل عوارض ناشی از معلولیتشان ( استفاده از داروها، عوارض جانبی داروها و …) به نوعی خواب آلودگی، اختلال در قدرت تفکر و تکلم و … مواجه می شوند که ضروری است شرایط آنها را درک کرده و برخورد مناسبی با آنها داشته باشیم.
 • در نظر داشته باشیم که فرد دارای معلولیت ممکن است برای انجام کار و یا بیان مسأله ای نیاز به زمان بیشتری نسبت به افراد غیرمعلول داشته باشد؛ لذا هنگامی که مددجو به سؤالات مطرح شده پاسخ می دهد، تمرکز و توجه لازم را به سخنان او داشته باشیم. به او فرصت دهیم تا آنچه را در ذهن دارد، بیان کند یا نشان دهد.
 • دست دادن همیشه راه آغاز یک مکالمه نیست، از تماس جسمی با معلولین حتی الامکان پرهیز کنید؛ چراکه اخیارات برقراری تماس جسمی را بدون اینکه متوجه باشیم به آنها می دهیم و در صورت دعوت آنها به اجتناب از این رفتار، از دستورات شما تبعیت نخواهند کرد. بدون دست دادن و با نشان دادن چهره ای خندان و شاداب نیز می توان در برقراری ارتباط سازنده و دوستانه موفق بود.
 • هرگز تظاهر نکنیم که آنچه مددجو می گوید را درک کرده ایم، بلکه از او بخواهیم حرف خود را تکرار کند و اگر مجدداً متوجه نشدیم، او را مجبور نکنیم که سریعتر بیان کند. بهتر است در این شرایط از مربیان کمک بگیریم.
 • در صحبت با افرادی که اختلال تکلّم دارند، توجه داشته و صبور باشیم و برای تکمیل کلام و تفکر فرد، به او فرصت کافی دهیم. سعی در پایان دادن به صحبت های او نداشته باشیم و مجبورش نکنیم سریعتر حرف بزند. چنانچه متوجه نشدیم، از او بخواهیم کلام خود را تکرار کند و آنچه شنیده ایم را برایش بیان کنیم تا دریابد که گفته وی را به درستی درک کرده ایم یا نه؟
 • ساده ارتباط برقرار کنیم و عبارات و سؤالات خود را به روشنی و با زبانی ساده و روان بیان کنیم.
 • ویلچر مددجویان را تا زمانی که خود او از شما نخواسته، حرکت ندهیم یا نگه نداریم ، چراکه صندلی چرخ دار، بخشی از فضای شخصی صاحب آن محسوب می شود.
 • تمامی خواسته های آنها را براورده نکنیم و یک ارتباط قانونمند با مددجویان داشته باشیم تا از رفتار و توجه بیش از حد ما سوء استفاده نکنند. محبت و توجه بیش از حد (به ویژه جنس مخالف) باعث ایجاد وابستگی می شود و در صورتی که بخواهیم از آنها فاصله بگیریم از نظر عاطفی آسیب می بینند.
 • معلولیت ذهنی ناقض نیاز جنسی نیست، چراکه اکثر این افراد از نظر تمایلات جنسی مانند همسالان سالم خود هستند. توصیه می شود از رفتارهای خارج عرف خودداری کنیم زیرا می تواند باعث اختلال در نظم روانی و رفتاری فرد شود.

زینب جعفری

مسئول واحد روانشناسی

مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران

 

 

 

تعدادی ازمددجویان مؤسسه به تماشای «مطرب» نشستند

به گزارش یاران مهربانی، به همت یکی از خیرین بزرگوار و همکاری مجموعه فرهنگی ورزشی شهید چمران، حدود سی نفر از مددجویان مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران روز دوشنبه ( نهم دی ماه ) به سینما جوان رفته و به تماشای فیلم کمدی «مطرب» نشستند.

مددجویان مؤسسه میهمان کافه رستوران بلک بیرز شدند

به گزارش یاران مهربانی،‌ روز دوشنبه مورخ بیست و پنجم آذرماه حدود پنجاه نفر از مددجویان مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران برای دومین بار در دوماه اخیر جهت صرف ناهار میهمان کافه رستوران بلک بیرز تهران شدند.

حضور اعضای فعال انجمن اسلامی دانشجویان آزادیخواه دانشگاه شهید بهشتی در مؤسسه

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران، اعضای فعال انحمن اسلامی دانشجویان آزادیخواه دانشکده علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی روز پنجشنبه مورخ بیست و یکم آذرماه با حضور در مؤسسه از مددجویان دلجویی کردند.

حضور نرگس محمدی در مؤسسه

به گزارش یاران مهربانی، نرگس محمدی از بازیگران مطرح کشور که نقش اصلی سریال پر مخاطب ستایش را نیز ایفا کرده بود، غروب پنج شنبه بیست و سوم آبان ماه ۹۸ جهت دلجویی از مددجویان کم توان ذهنی به مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران آمد. در این دیدار جمعی از شرکت کنندگان برنامه استعدادیابی عصر جدید نیز حضور داشتند و به اجرای برنامه پرداختند.

حضور آتش تقی پور در مؤسسه

به گزارش یاران مهربانی، آتش تقی پور، بازیگر تلویزیون و سینما که از ایفا کنندگان نقش در سریال پر مخاطب ستایش بود، با حضور در مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران در روز سه شنبه مورخ بیست و یکم آبان ماه ۹۸ به دلجویی ا ز مددجویان پرداخت. در این دیدار، جمعی از هنرمندان موسیقی کشور و آقای عباس رضوی از پیشکسوتان فوتبال کشور نیز حضور داشتند.

برگزاری اردوی پارک آب و آتش

به گزارش یاران مهربانی، تعدادی از مددجویان مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران روز پنج شنبه مورخ بیست و یکم شهریور ماه ۹۸ به مجموعه پارک آب و آتش تهران رفتند. در این اردو آقای رضا درینی (مربی ورزش و توانبخشی)، خانم شیرین ترحمی (مربی آموزش)، آقای سامان سلیمانی مرند (مدیر روابط عمومی) و خانم زینب جعفری (روانشناس) مددجویان را همراهی می کردند.

بازدید جمعی از مددجویان مؤسسه از باغ وحش ارم

چهارشنبه سیزدهم شهریورماه، با همکاری خیرین و مجموعه ارم سبز، جمعی از مددجویان مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران از مجموعه باغ وحش پارک ارم تهران بازدید کردند. 

در این بازدید مسئولین روابط عمومی، آموزش، تربیت بدنی و روانشناسی مؤسسه، چهل نفر از مددجویان را همراهی کردند.

همکاری مدیران مجموعه ارم سبز با مؤسسه بسیار خوب ارزیابی شد و مددجویان علاوه بر تفریح، برای آشنایی با حیوانات مختلف تحت آموزش قرار گرفتند.

نمایش فیلم «ایکس لارج» برای مددجویان مؤسسه

به گزارش یاران مهربانی،‌ عصر پنج شنبه (هفتم شهریور) و با همکاری مجموعه فرهنگی ورزشی شهید چمران، تعدادی از مددجویان مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران جهت تماشای فیلم سینمایی «ایکس لارج» به سینما جوان رفتند.