استقرار پزشکان مقیم در مؤسسه / تاکنون مورد ابتلا به کرونا نداشته ایم

به گزارش یاران مهربانی، آقای محسن تنها، مدیرعامل مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران، درباره تقویت وضعیت کادر درمان مؤسسه گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و وضعیت شکننده مؤسسات نگهداری زیر نظر بهزیستی، به عنوان جامعه ای کوچک، از این پس هر روز هفته و در کلیه ساعات مورد نیاز، آقایان دکتر یحیی ناصح و دکتر یحیی قبادی به عنوان پزشکان عمومی مقیم در مؤسسه حضور خواهند داشت.

علاوه بر این، طبق روال گذشته در طول هفته همچنان از حضور سرکار خانم دکتر نسرین جعفری (متخصص اعصاب و روان) و دکتر محمد محمدی (پزشک عمومی) بهره خواهیم برد. مجموعاً ۵ پرستار نیز بصورت شبانه روزی بر روند فعالیت مراقبین و سلامت مددجویان نظارت می کنند.

وی افزود: بحمد ا… با رعایت سختگیرانه پروتکل های بهداشتی و همت تیم های بهداشت و پرستاری تاکنون مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در بین مددجویان این مؤسسه نداشته ایم.

ایشان در پایان با تشکر از صبر خیرینی که پیشتر برای دلجویی از مددجویان حضور می یافتند، تصریح کرد: امروز که با توجه به دستورالعمل های اعلام شده توسط بهزیستی و با هدف حفظ سلامت مددجویان از حضور این یاران مهربان در مؤسسه معذور هستیم، از ایشان تقاضا داریم تا کمک های مستمر خود را از راه دور و به عنوان مثال از طریق بستری که در وب سایت مؤسسه فراهم کردیم، به دست ما برسانند.

 

توقف پرداخت شهریه مددجویان از طریق وب سایت

به گزارش یاران مهربانی، بنا بر نظر واحد امور مالی به دلیل تداخلات در ثبت پرونده های مالی، تا اطلاع ثانوی پرداخت آنلاین شهریه از طریق وب سایت صورت نمی پذیرد. اما دریافت کمک های نقدی همچنان از طریق وب سایت امکان پذیر است.

خانواده محترم مددجویان می بایست شهریه را تنها به حساب بانک سپه مؤسسه به شماره ۲۲۳۲۳۰۰۳۷۸۸۱۰ و شماره کارت ۵۸۹۲۱۰۱۱۴۳۲۹۳۳۳۶ واریز نمایند و مراتب را از طریق شماره ۲۲۲۰۸۷۵۰ به خانم پور رحیمی اطلاع دهند.

 

فضای سبز مؤسسه جان دوباره گرفت

به گزارش یاران مهربانی، طبق روال هرساله، در فصل بهار فضای سبز مؤسسه نیز گلکاری شده و جان دوباره ای می گیرد تا امسال هم با جلوه نمایی زیبایی های خود که از اندکی از زیبایی های پرودگار را به نمایش می گذارد، آرامشی برای مددجویان مؤسسه باشد که فعلاً به جهت جلوگیری از شیوع کرونا در مؤسسه، از بازدید با خیرین مهربان محروم شده اند.

خیرین گرامی می توانند جهت دلجویی از مددجویان با روابط عمومی مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران به شماره ۲۲۶۷۶۰۷۳ تماس بگیرند.

 

جلسه شورای اداری فروردین ماه برگزار نخواهد شد

به گزارش یاران مهربانی، روابط عمومی مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران اعلام کرد که جلسه شورای اداری فروردین ماه ۱۳۹۹ این مؤسسه به جهت حفظ فاصله گذاری اجتماعی برگزار نخواهد شد.

اقدامات پیشگیرانه مؤسسه پس از شیوع کرونا

به گزارش یاران مهربانی، مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران پس از شیوع کروناویروس جدید اقداماتی را در راستای پیشگیری از ابتلا و گسترش آن در این مرکز انجام داده است که شامل موارد زیر است:

 

در حوزه پرستاری:

۱- ایجاد ایستگاه ضدعفونی مراجعین و پرسنل در ورودی مؤسسه

۲- ضدعفونی روزانه محوطه و سطوح داخلی مؤسسه

۳- الزام استفاده از ماسک برای کلیه پرسنل از بدو ورود به مؤسسه

۴- ضدعفونی مداوم دست های مددجویان پس از شستشو و قبل از هر وعده و میان وعده غذایی

۵- اندازه گیری مداوم دمای بدن مراجعین، پرسنل و مددجویان و ثبت آنها در فرم مربوطه

۶- خرید اقلام بهداشتی شامل ماسک، دستکش، انواع ضدعفونی کننده ها و دستگاه تب سنج دیجیتال

۷- آماده سازی اتاق ایزوله به همراه وسایل مورد نیاز

۸- نظارت دقیق بر بهداشت فردی مددجویان

۹- اشعه گذاری روزانه در بخش ها، دستشویی ها، حمام، رختشویخانه و انبار لباس در دو نوبت

۱۰- نظارت بر شستشوی البسه و ملحفه با درجه حرارت بالا

۱۱- تجویز ویتامین های خوراکی برای مددجویان با مشورت پزشک مرکز

۱۲- آموزش به مراقبین درباره راعایت نکات بهداشتی مرتبط با کروناویروس جدید

 

در حوزه مددکاری:

۱- ترخیص موقت تعدادی از مددجویان واجد شرایط نگهداری در منزل (حدود دو سوم کل مددجویان)

۲- هماهنگی با بهزیستی در راستای ترخیص موقت مددجویان

۳- اطلاع به خانواده ها درباره ممنوعیت موقت ملاقات با مددجویان ساکن مؤسسه

 

در حوزه روانشناسی: 

۱- مدیریت استرس و ایجاد امنیت روانی و تأکید بر تمهیدات مطلوب در مورد شرایط موجود (شیوع کروناویروس جدید) در مؤسسه

۲- مشاوره به افراد اعم از پرسنل، خانواده ها و مددجویان در جهت کاهش حجم شدید از نگرانی ها و سوق به سمت امیدواری و بهبود شرایط موجود با رعایت موارد بهداشتی

۳- همکاری با واحد مددکاری در جهت اقناع خانواده ها و ترخیص مددجویانی که خانواده آنها شرایط نگهداری در منزل را دارا می باشند، با هدف کاهش خطرات احتمالی و همه گیری در مرکز

۴- همکاری با واحد آموزشی درباره تعیین سطح هریک از مددجویان ( با توجه به بهره هوشی) جهت آموزش مؤثر موارد بهداشتی به مددجویان

۵- همکاری با واحد روابط عمومی در چاپ برخی بروشورهای آموزشی بهداشتی ویژه معلولین ذهنی (به صورت بصری)

 

در حوزه آموزش:

۱- آموزش بهداشت فردی به مددجویان (شامل شستشوی دقیق و مداوم دست ها با مایع دستشویی، رعایت فاصله با دیگران، مراقبت از بینی و دهان در هنگام عطسه و سرفه و …)

۲- آگاه سازی مددجویان درباره علائم بیماری کووید ۱۹ و گزارش به مراقبین در صورت مشاهده علائم در دوستان خود

۳- همکاری با واحد روانشناسی درباره مدیریت استرس مددجویان

۴- ایجاد محیطی شاد جهت سرگرم سازی مددجویان مقیم مؤسسه

 

در حوزه امور غذایی:

۱- جلوگیری از قبول غذاهای نذری پخته شده

۲- ضدعفونی و شستشوی روزانه و مداوم آشپزخانه

۳- ضدعفونی روزانه ظروف

۴- نظارت مداوم بر بهداشت فردی پرسنل آشپزخانه

۵- آموزش به پرسنل آشپزخانه جهت رعایت موارد بهداشتی در هنگام طبخ غذا (مرتبط با کروناویروس جدید)

۶- نظارت بر پخش بهداشتی غذا

 

در حوزه روابط عمومی:

۱- تهیه و نصب جزوات و پوسترهای آموزشی درباره کروناویروس جدید و راهکارهای پیشگیری از ابتلا به آن بر تابلوهای اعلانات مؤسسه

۲- هماهنگی با سرکار خانم دکتر رباب انبیایی متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی جهت آموزش پرسنل درباره بیماری کووید۱۹

۳- بروزرسانی پرسنل درباره آخرین اخبار معتبر مربوط به بیماری کووید۱۹ درکشور

۴- جلوگیری از حضور خیرین در مؤسسه تا زمان شیوع کروناویروس در کشور

برگزاری جلسات توجیهی درباره کروناویروس جدید به پرسنل مؤسسه

به گزارش یاران مهربانی صبح روز گذشته (یکشنبه) به همت واحد روابط عمومی و واحد پرستاری مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران، جلسه آموزشی با موضوع راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا توسط سرکار خانم دکتر رباب انبیائی متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی در محوطه مؤسسه برگزار شد و پرسنل این مجموعه آموزش های لازم درباره پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا را دریافت کردند.

شورای اداری اسفندماه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران، جلسه اسفندماه شورای اداری این مؤسسه صبح چهارشنبه با محوریت بیماری کرونا و با هدف ارائه راهکارهای پیشگیری، درمان و قرنطینه برگزار شد.

مسئولین پرستاری، بهداشت، تغذیه، آموزش، روانشناسی، روابط عمومی، مددکاری و انبار در این جلسه حضور داشتند.

سفر مددجویان به مشهد مقدس به همت آستان قدس رضوی + گزارش تصویری

به گزارش یاران مهربانی تعداد ۳۵ نفر از مددجویان مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران به همراه ۱۲ نفر از پرسنل مؤسسه، به همت آستان قدس رضوی منطقه ۳ شهر تهران، میهمان خورشید هشتم ولایت، حضرت امام رضا (علیه السلام) بودند.

این سفر که به مدت سه روز ( از ابتدای روز یکشنبه مورخ ۹۸/۱۱/۲۷ لغایت پایان روز سه شنبه ۹۸/۱۱/۲۹) انجام شد، موجب خوشحالی و دلروشنی مددجویان این مؤسسه شد.

مددجویان در طول مدت سفر در زائرشهر آستان قدس رضوی ساکن بودند و هر سه وعده غذای اصلی را میهمان آستان قدس رضوی بودند. توانخواهان در طول مدت سفر خود علاوه بر زیارت امام هشتم به زیارت خواجه اباصلت (از یاران با وفای امام رضا) نیز رفتند.

روابط عمومی مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران، مراتب قدردانی خود را از مسئولین آستان قدس رضوی استان تهران بویژه منطقه ۳ اعلام می نماید.

ویدئویی از زیارت مددجویان مؤسسه از ضریح متبارک امام هشتم:

برگزاری مسابقه دوومیدانی پرسنل در مؤسسه

به گزارش یاران مهربانی، به همت واحد تربیت بدنی مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران، اولین دوره مسابقات ورزشی ویژه پرسنل روز گذشته (شنبه) در این مجموعه برگزار شد.

این مسابقه که به صورت دوی ۵۴۰ متر و با هدف افزایش انگیزه و روحیه ورزشی و سنجش آمادگی جسمانی بین پرسنل مؤسسه با تعداد ۱۳ شرکت کننده برگزار شد و در پایان با حضور مدیریت و معاونت مرکز به نفرات اول تا چهارم جوایز و لوح تقدیری به رسم یادبود اهدا گردید.

اسامی نفرات برتر این رقابت به شرح زیر است:

۱- محمد ابراهیمی (نفر اول)

۲- مهدی محمدی (نفر دوم)

۳- آزاد توپچی (نفر سوم)

۴- علی اصغر دستورانی (نفر چهارم)

لازم به ذکر است که رضا درینی مسئول واحد تربیت بدنی مؤسسه به صورت افتخاری در این مسابقه شرکت و مقام دوم را در بین شرکت کنندگان کسب کرد که به نفع سایر همکاران از دریافت عنوان و جوایز انصراف داد.

همچنین در ابتدای این مسابقه تعدادی از توانخواهان با هدف روحیه بخشی به یکی از مددجویان مبتلا به سرطان، به همراه مربی تربیت بدنی و معاونت مؤسسه به صورت نمادین در مسیر مسابقه دویدند.

 

حضور عوامل ناحیه ۷ شهرداری منطقه یک تهران در مؤسسه

به گزارش یاران مهربانی، آقایان قنبری (مدیر اداره اجتماعی و فرهنگی ناحیه ۷)، مقدسی (مدیر محله قیطریه) و خانم ها فخرایی (کارشناس اداره خدمات اجتماعی منطقه۱) و کاویانی (کارشناس ورزش و اداره خدمات اجتماعی ناحیه ۷) از مسئولین شهرداری منطقه یک تهران بودند که روز شنبه مورخ ۱۹ بهمن ماه به مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران آمدند تا ضمن دلجویی از مددجویان، قول همکاری بیشتر شهرداری ناحیه را در برنامه های ورزشی و اجتماعی آینده به این مؤسسه اعلام کنند.

در این رابطه محبوبه کاویانی، کارشناس ورزش و اداره خدمات اجتماعی ناحیه هفت منطقه یک تهران، در گفتگو با یاران مهربانی با ابراز خوشحالی از حضور در مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران اظهار داشت: یکی از اهداف ما برای حضور در این مؤسسه ترویج کار داوطلبانه در بین شهروندان، به خصوص در شبکه های اجتماعی است. به این شکل که من به عنوان یک شهروند از خودم بپرسم در حد توان خودم چه کاری می توانم انجام دهم که حال مددجویان بهتر از زمانی باشد که من داوطلب نبوده ام. امروز ما با حضور در مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران توانستیم فرصت های فرهنگی و ورزشی بسیاری را شناسایی کنیم تا با کمک نیروهای حرفه ای این مرکز توانبخشی، جامه عمل به آنها بپوشانیم. به عنوان مثال در موضوع ایستگاه های ورزشی صبحگاهی و موضوع کارآفرینی و رفاه اجتماعی از طریق برگزاری بازارچه ها و نمایشگاه ها می توانیم ظرفیت خوبی را هم برای مددجویان و هم شهروندان ناحیه ایجاد کنیم.

وی در پایان با تأکید بر اینکه بناست حضور مستمر و فعال در مراکز توانبخشی داشته باشیم، تصریح کرد: در نظر داریم کیفیت برنامه های مشترک را به جایی برسانیم که خود مددجویان تقاضای برگزاری آنها را داشته باشند و امیدواریم که در این راه موفق باشیم.

مؤسسه خیریه توانبخشی معلولین ذهنی تهران در خیابان شریعتی بالاتر از پل صدر واقع شده است و به صورت شبانه روزی از حدود صد و پنجاه معلول ذهنی- جسمی ،با ارائه خدمات حرفه ای مراقبت می نماید.